معنی رنگ ها در پرچم کشورها

در پرچم کشورها با توجه به تاریخ، باورها و جغرافیای آن از رنگ های سفید، زرد، سبز، سیاه، قرمز، بنفش، آبی و ... استفاده شده
آق رضی    12 آذر 1397    کشورها    2128

رنگ پرچم ها

 

قرمز

نشانه انقلاب، شجاعت، قدرت، شهامت، توسعه و مفاهیمی از این دست است. برخی کشورهایی که در جنگ‌های جهانی شرکت داشته‌اند، برای گرامیداشت فداکاری‌های سربازانشان در این جنگ‌ها، از رنگ قرمز در پرچمشان استفاده کرده‌اند. همچنین این رنگ به نشانه شجاعت و فداکاری‌های سربازان یک کشور که جانشان را در جنگ‌های استقلال آن کشور از دست دادند به کار می‌رود. رنگ قرمز در پرچم ارمنستان، این دلالت را دارد. قرمز در پرچم کشور ویتنام، نشانه وقوع انقلاب در این کشور است. همچنین قرمز در پرچم برخی کشورها مانند مغولستان، در آغاز نشانه کمونیسم بوده است، اما امروز نشانه پویایی و پیشرفت به‌ شمار می‌رود. قرمز در پرچم فیلیپین، به معنی شجاعت است. رنگ قرمز از رنگ خون گرفته شده و برای اشاره به کسانی که با شجاعت و فداکاری داشته و خونشان در جنگ یا انقلاب بر زمین ریخته است به کار می‌رود. قرمز در پرچم بعضی کشورها نشانه توسعه و کشورگشایی بوده است.

 

آبی

همچون رنگ سفید بر پاکی و البته بر اعتماد نیز دلالت دارد. در نقاشی‌‌های کلیساها، رنگ آبی نشان‌دهنده احساسات عمیق، شکوفایی اعتقاد و تواضع در برابر خداوند و در اسلام (آبی فیروزه‌ای) و مسیحیت، یادآور پاکی و ایمان است. رنگ آبی، معنایی الهی و آسمانی دارد و در میان شرقی‌‌ها و غربی‌‌ها نشانه‌ای از تقدس و الهامات آسمانی است. به همین دلیل در کاشی‌کاری‌‌های مساجد، حسینیه‌‌ها و مکان‌‌های مقدس از رنگ‌‌های آبی استفاده می‌کنند. در پرچم برخی کشورها، علاوه ‌بر موارد یادشده، آبی بر رودها، دریاچه‌ها یا دریاها دلالت دارد، مثلآ در پرچم کشور باهاما، آبی نشانه دریای کارائیب است یا خطوط آبی در پرچم اسرائیل نشانه فراسرزمینی رودهای نیل و فرات است. با این حال در پرچم بسیاری از کشورها از جمله اوکراین، آبی بر آبی آسمان دلالت دارد.

 

زرد

با توجه به پیشینه فرهنگی (مثلاً در کشورهای بودایی) و نیز جغرافیای کشورهای مختلف، دلالت‌های متنوعی دارد؛ از جمله رنگ زرد طلایی در پرچم کشور باربادوس، نشانه شن‌های این کشور است. در پرچم کشور اوکراین، بر مزارع گسترده گندم دلالت دارد. همچنین رنگ زرد از رنگ‌های پان‌ آفریقایی به شمار می‌رود که در پرچم برخی کشورهای دارای جمعیت سیاهپوست در قاره آمریکا مانند جاماییکا از این رنگ استفاده شده است. گاهی زرد بر خورشید و آفتاب دلالت دارد.

 

سبز

نشانه ایمان و امنیت، امید و جوانی، زندگی، سرسبزی و آرامش است. سبز، در اسلام، نشانه ایمان و عقیده در دین، توکل به خدا، جاودانگی و همچنین نشانه روز قیامت است. رنگ سبز به طور سنتی، رنگ دین اسلام به ‌شمار می‌رود. در پرچم کشورهایی مانند عربستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، سریلانکا و مالدیو چنین دلالتی دارد. همچنین در پرچم کشورهایی مانند جاماییکا بر سرسبزی و پوشش جنگلی دارد و در پرچم ازبکستان نیز نشانه سرسبزی و حاصل‌خیزی است.

 

سفید

در پرچم اغلب کشورها از جمله ازبکستان و هند نشانه صلح است. در پرچم کشور فنلاند، حاکی از پوشش گسترده برف در زمستان دارد یا در پرچم کانادا نشانه مناطق برفی شمال این کشور است. در پرچم تاجیکستان، نشانه صنعت مهم این کشور، یعنی پنبه است. سفید در پرچم اندونزی به معنی روح است که در مقابل رنگ قرمز که بر جسم دلالت دارد، قرار داده شده است. سفیدی صلیب در پرچم یونان، به نشانه پاکی جنگ استقلال یونان گنجانده شده است.

 

سیاه

معانی و دلالت‌های گوناگونی دارد؛ علاوه ‌بر این‌که بر خاک دلالت دارد، حاکی از رنج، عزاداری، ظلم گذشته و تجاوز استعمارگران نیز است. در پرچم استونی، رنگ سیاه چنین دلالتی دارد. همچنین در پرچم جامائیکا نشانه رنج‌هایی است که در گذشته بر مردم این کشور رفته است. همچنین سیاه، نماد قدرت است و در پرچم کشورهایی مانند باهاما، نشانه قدرت مردم است.

دانشنامه رزمنده سایبری

, سایت_تحلیلی , سبک_زندگی_اسلامی , شبهات , جنگ_نرم ,  ویکی , سایت_تخصصی , امنیت_سایبری , جهادگران_سایبری , جمهوری_اسلامی_ایران , آتش_به_اختیار ,

CYBER_FIGHTER

, wiki , library , Collection , Like , following , amazing ,Islamic life style , my childhood , Nostalgia , Soft War  , Cyber warfare  , cyber security

logo-samandehi

Email: info@cyber-fighter.ir
tel: 09193588304  &  09127503245

مصطفی کاظم لو mostafa kazemloo