مقایسه اندازه زمین با خورشید و بزرگترین ستاره‌ شناخته شده

آسمان بالای سر ما همیشه یک راز بزرگ بوده است به طوری که بشر حتی نمی تواند آن را تصور کند.
محمدرضا دانشی پور    20 دی 1397    گیتی    2458

خورشید ۹۹.۸۶ درصد و بقیه سیاره ها و اقمار آن کمتر از نیم درصد از جرم منظومه شمسی را به خود اختصاص داده است. خورشید که ستاره منظومه ما است در مقایسه با زمین بسیار بزرگ به نظر می‌رسد. خورشید نیز در مقایسه با بعضی ستاره ها بسیار کوچک است.

ستاره "کانیس ماجوریس"، بزرگترین ستاره‌ای است که شناسایی شده است. مقایسه ابعاد خورشید با این ستاره غیرممکن است؛ چرا که ابعاد این دو ستاره بیش از حد متفاوت است. برای اینکه بتوانیم مقایسه خوبی از ابعاد زمین و دیگر ستاره‌ها ارائه کنیم از مقایسه با ستاره "ریجل" استفاده می‌کنیم. ستاره ریجل روشن‌ترین ستاره در صورت فلکی جبار یا همان شکارچی است. در تصویر زیر شما می‌توانید خورشید را در میانه تصویر ببینید. قسمت آبی بنفش رنگ سمت راست تصویر نیز قسمتی از ستاره بزرگ ریجل است و آن نقطه ای که با دایره قرمز مشخص شده جایی است که شما در آن حضور دارید.

جهان ما به حدی بزرگ است که هیچکس نمی تواند بزرگی آن را تصور کند. سیاره زمین در کنار خورشید بسیار کوچک به نظر می‌رسد. زمین با فاصله ۱۵۰میلیون کیلومتر از خورشید قرار دارد. ستاره منظومه ما، دارای ۳۳۳ هزار برابر جرم زمین است. ۱۰۹ زمین در کنار یکدیگر به اندازه قطر خورشید است. اگر ۱.۳ میلیون زمین را در کنار هم قراردهید به اندازه خورشید خواهند شد.

در تصویر زیر مقایسه زمین را با خورشید مشاهده کنید.

در تصویر بعدی، ابعاد خورشید با ستاره درخشان ریجل مقایسه کنید.

در پایان، نقطه بنفش رنگی که در تصویر زیر می بینید ستاره ریجل است که با بزرگترین ستاره شناخته شده توسط بشر مقایسه شده است.

کانیس ماجوریس همان بزرگترین ستاره شناخته شده است که در مراحل پایانی عمر خود قرار دارد. ستاره‌های جوان که بیشتر با رنگ‌های آبی شناخته می‌شوند و حجم آنها در کمترین حالت ممکن خودشان است. پس از گذشت مدتی ستاره بزرگتر شده و به ستاره زرد و نارنجی تبدیل می‌شود. این ستاره‌ها در نیمه عمر خودشان هستند. خورشید در این بازه عمر خودش قرار دارد. در نهایت ستاره‌های سرخ که در پایان عمر خودشان هستند.

کانیس ۴۸۹۲ سال نوری با زمین فاصله دارد و محیط آن ۲۰۰۰ برابر خورشید است. به خاطر ابعاد این ستاره، دمای سطح آن از دمای سطح خورشید  کمتر است. دمای سطح این ستاره ۳۰۰۰ درجه سانتی‌گراد است و دمای سطح خورشید، ۵۶۰۰ درجه سانتی‌گراد. این دما با افزایش حجم ستاره‌ها کاهش می یابد؛ چرا که فعالیت‌های انرژی زا در هسته ستاره‌ها رخ می‌دهند.

همانطور که اشاره شد، ستاره‌های سرخ در پایان عمر خودشان هستند و کانیس نیز در این رده سنی قراردارد و تا ۱۰۰ هزار سال دیگر از هم فرو می‌پاشد. خورشید ۵ میلیارد سال دیگر عمر خواهد کرد. یک ستاره در پایان عمر خودش در ابتدا منفجر می‌شود و پس از آن باقی مانده هسته مرکزی آن تحت‌تاثیر نیروی گرانش خودش در خودش فرو می‌ریزد. چنانچه جرم باقی مانده از هسته ستاره پس از انفجار زیاد باشد و گرانش زیادی ایجاد کند می‌تواند  به سیاه چاله  تبدیل شود.

بزرگترین ستاره شناخته شده نیز در مقایسه با ابعاد کهکشان راه شیری جزیی بسیار کوچک است. میلیارد‌ها ستاره در این کهکشان وجود دارد و خارج از این راه شیری نیز صدها میلیارد کهکشان دیگر و بزرگتر وجود دارد.

ما کجای این جهان بی پایان هستیم؟

دانشنامه رزمنده سایبری

, سایت_تحلیلی , سبک_زندگی_اسلامی , شبهات , جنگ_نرم ,  ویکی , سایت_تخصصی , امنیت_سایبری , جهادگران_سایبری , جمهوری_اسلامی_ایران , آتش_به_اختیار ,

CYBER_FIGHTER

, wiki , library , Collection , Like , following , amazing ,Islamic life style , my childhood , Nostalgia , Soft War  , Cyber warfare  , cyber security

logo-samandehi

Email: info@cyber-fighter.ir
tel: 09193588304  &  09127503245

مصطفی کاظم لو mostafa kazemloo