بازی منچ دوست داری؟

منچ را همه می‌شناسیم. یک بازی خانوادگی برای کوچکترها و بزرگترها. منچ نماد چیست؟
محمدرضا دانشی پور    5 اردیبهشت 1398    مسائل ایران    1169

منچ

Mensch

یک بازی‌ رومیزی آلمانی به معنی مَرد توسط یوزف فریدریش اشمیت در سال ۱۹۰۸ ارائه شده‌ است.

منچ

این بازی می‌تواند توسط ۲ تا ۴ بازیکن انجام شود. هر بازیکن ۴ مهره خواهد داشت که در ابتدا ۴در خانه‌های کناری قرار خواهند گرفت و بازیکنان باید تلاش کنند تا زودتر مهره‌های خود را به انتهای بازی، یعنی ستون‌های عمودی یا افقی مربوط به خود (هم رنگ) برسانند.

حرکت در این بازی بر مبنای تاس ریختن با یک تاس می‌باشد. آوردن عدد ۶ به معنای شروع بازی و در ادامه بازی وارد کردن مهره‌ها خواهد بود. همچنین با آوردن عدد ۶، بازیکن می‌تواند یک بار دیگر تاس ریخته و به همین ترتیب ادامه دهد. کسی که عدد ۶ می‌آورد و مهره بیرون دارد و یک مهره نیز در خانه شروع دارد، می‌تواند چند مهره در نقطه شروع بر روی هم قرار دهد. نقطه شروع جزء خانه‌های امن محسوب نشده و می‌توان مهره‌های قرار گرفته از حریف در آن را از بازی خارج کرد و همچنین حریف هم می‌تواند مهره مورد نظر را در آن خانه از بازی خارج کند.

بازی منچ در وسط یک مربع (نماد زمین) انجام می‌شود. در وسط این مربع یا همان زمین، علامت + (نماد خورشید) را می‌بینیم. چهار گروه مهره رنگی نماد چهار عنصر حیات مادی هستند: آبی نماد آب، زرد نماد باد، قرمز نماد آتش و سبز نماد خاک. هر مهره باید روی علامت + دور زمین بچرخد تا به مرکز، که منطقه جدایی و آغاز آفرینش است، برسد. اگر تاسی که نماد شانس است با او یاری نکند، همچنان باید چرخه را ادامه دهد تا به مرکز برسد. اگر چهار مهره در مرکز جمع شوند یعنی به اتحاد رسیده‌اند. تاس سرنوشت ساز مکعبی است لغزان به شماره‌های ۱ تا ۶. طبق تصور مردم باستان خداوند جهان را در شش روز آفریده‌است؛ روز نخست آسمان روشن، دوم آب، سوم گیاه، چهارم آتش، پنجم حیوان و ششم آدم را.

در قرآن آفرینش جهان مادی توسط خداوند بدین صورت بیان شده است :

روز اول همه جهان به صورت توده گازی شكل بود كه با گردش به دور خود از هم جدا شد و كرات را تشكیل داد.

روز دوم این كرات تدریجاً به صورت توده مذاب و نورانی یا سرد و قابل سكونت درآمدند.

روز سوم منظومه شمسی تشكیل یافت و زمین از خورشید جدا شد.

روز چهارم زمین سرد و آماده حیات شد.

روز پنجم سپس گیاهان و درختان در زمین آشكار شدند.

روز ششم حیوانات و انسان در روی زمین ظاهر شد.

 

دانشنامه رزمنده سایبری

, سایت_تحلیلی , سبک_زندگی_اسلامی , شبهات , جنگ_نرم ,  ویکی , سایت_تخصصی , امنیت_سایبری , جهادگران_سایبری , جمهوری_اسلامی_ایران , آتش_به_اختیار ,

CYBER_FIGHTER

, wiki , library , Collection , Like , following , amazing ,Islamic life style , my childhood , Nostalgia , Soft War  , Cyber warfare  , cyber security

logo-samandehi

Email: info@cyber-fighter.ir
tel: 09193588304  &  09127503245

مصطفی کاظم لو mostafa kazemloo