استقلال هند و استقلال پاکستان ولی ...

مبارزات استقلال‌طلبانه مردم هند ۷۰ سال پیش به پیروزی رسید.
محمدرضا دانشی پور    26 اردیبهشت 1398    مسائل منطقه ای    1687

اختلاف هند و پاکستان

مبارزات استقلال طلبانه ملت هند در نیمه دوم قرن نوزدهم شروع شده و با پیروزی ارتش ملی این کشور در اوت ۱۹۴۷ به سرانجام رسید. استقلالی که جدایی پاکستان از هند را به همراه داشت.

جنبشی که نتیجه آن درد و رنجی بود که دنیای جدید برای آنها به ارمغان آورده بود. پایان برادری زیر .نگاه‌های انگلستان.


 ۱. لحظه پیروزی یا سرآغاز رنج

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنیر

در شامگاه ۱۵ اوت ۱۹۴۷، یعنی ۷۰ سال پیش، جواهرلعل نهرو، از رهبران جنبش استقلال هند و نخستین نخست وزیر این کشور، لحظه استقلال هند را لحظه‌ نادری در تاریخ این کشور نامیده بود و این لحظه را هم پایان فصلی از تاریخ هند دانسته بود و هم ورود به دورانی نوین که در آن آزادی و زندگی‌ دوباره در هند زاده می‌شود.


۲. یک میلیون قربانی

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

این ارزیابی سیاسی نهرو در آن هنگام و پس از پیروزی مبارزات طولانی مردم هند بازتاب رویکردی خوش‌بینانه به آی.نده این کشور بود. آرزویی که اما با واقعیت همخوانی نداشت. استقلال ظاهری هند به جدایی پاکستان از این کشور انجامید و مشکلات فراوانی برای این دو کشور ایجاد کرد.


۳. مهاجرت اجباری

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

در آن دوران آشفته تاریخی ۷ یا ۸ میلیون نفر از مردم این کشور زادگاه خود را در هند ترک کردند و راهی پاکستان شدند و میلیون‌ها نفر نیز راهی هند شدند. صدها‌ هزار نفر از مردم این کشور قربانی خصومت دینی و رویارویی خشن مذهبی شدند.


۴. هشت روز پس از استقلال

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

بسیاری از نقاط هند در این درگیری‌های خونین به ویرانه تبدیل شد. این آغاز تاریخی پررنج و مصیبت بود. درگیری‌ها در جریان مبارزات استقلال بنگلادش و همچنین در کشمیر ادامه یافت. تصویر بالا لاهور و ویرانی‌های ناشی از رویارویی خشونت‌بار بین هندوها و مسلمانان را نشان می‌دهد.


۵. آرزوهای زیبا

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

آرزوهای رهبر جنبش استقلال هند، مهاتما گاندی برای برپایی یک کشور متحد و مستقل در جریان این درگیری‌های خشونت‌بار و جدایی دو کشور هند و پاکستان بر باد رفت. او با انتقاد از این شرایط هولناک گفت: «ممکن است که ما به ادیان متفاوتی تعلق داشته باشیم، اما ما برادران هم هستیم و برادران یکدیگر را در آغوش می‌گیرند.»


۶. بازتولید خشونت

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

گاندی همواره خواستار مقابله یکپارچه و بری از اختلافات دینی و خشونت علیه نیروهای استعماری در هند بود و قرار نبود که مبارزات استقلال‌طلبانه مردم هند به دو پاره شدن کشور بینجامد اما خصومت و رویارویی هندوها و مسلمانان که حاصل رفتار متناقض بریتانیا در سال‌های مبارزه مردم هند بود بر همراهی آنان در مبارزات استقلال‌طلبانه این کشور سایه افکنده بود. همراهی آنان توام با بی‌اعتمادی و عداوت بود.


۷. بی‌اعتمادی و دشمنی

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

مبارزات استقلال‌طلبانه هند با تشکیل کنگره ملی هند در بمبئی وارد مرحله جدید شد. در ترکیب این کنگره در سال ۱۸۸۵، از مجموع ۷۳ نماینده، ۵۴ نماینده هندو و تنها ۲ نماینده مسلمان بودند. موضوعی که نارضایتی و خشم مسلمانان را به همراه داشت. همین امر به بی‌اعتمادی اقلیت مسلمان نسبت به تصمیمات این کنگره دامن می‌زد. (عکس صحنه‌ای از واپسین درگیری دو کشور، ۱۲ مه ۲۰۱۷)


۸. محمد علی جناح، رهبر اتحادیه مسلمانان و بنیانگذار پاکستان

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

در همایش سال ۱۹۰۶، اتحادیه مسلمانان هند هدف خود را دفاع از منافع اقلیت مسلمان و حقوق سیاسی آنان اعلام کرد. تلاش مسلمانان هند برای حضور پررنگ‌تر در سیاست این کشور در سال ۱۹۴۶ نتیجه داد و اتحادیه مسلمانان این کشور در جایگاهی برابر با هندو‌ها قرار گرفت. اما همین موضوع زمینه‌ساز و بستر تحولاتی شد که به جدایی و استقلال پاکستان راه برد.


۹. تلاش‌های بی‌فرجام

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

به‌رغم تلاش‌های رهبران جنبش استقلال، یعنی محمدعلی جناح، رهبر اتحادیه مسلمانان و مهاتما گاندی، رهبر هندوهای این کشور، شکاف ایجاد شده میان پیروان این دو دین و بی‌اعتمادی آنها نسبت به یکدیگر کماکان باقی ماند. زمزمه‌های جدایی از هند و استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۰ طنین بیشتری یافت. به‌ویژه آنکه در سال ۱۹۳۹ در قطعنامه لاهور عملا موضوع استقلال پاکستان عنوان شده بود.


۱۰. اعلام استقلال

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

درگیری بین پیروان اتحادیه مسلمانان و کنگره ملی هند لحظه به لحظه خشونت‌بارتر می‌شد. در اوت سال ۱۹۴۶ این درگیری‌ها در کلکته هزاران کشته برجای نهاد. تحولات سیاسی هند به آنجا منجر شد که روز ۱۴ اوت ۱۹۴۷ ابتدا استقلال پاکستان توسط پارلمان بریتانیا! اعلام شد و ساعاتی پس از آن، یعنی در نخستین دقایق روز ۱۵ اوت، استقلال هند رسمیت یافت.


۱۱. درگیری‌های خونین

هند و پاکستان، ۷۰ سال استقلال و ۷۰ سال دشمنی

در جریان استقلال هند و پاکستان و جدایی دو کشور و درگیری‌های پس از آن، نزدیک به یک میلیون نفر کشته شدند. از آن گذشته، میلیون‌ها نفر ناگزیر به ترک زادگاه خود گشتند. زمینه‌های درگیری بین دو کشور مستقل هند و پاکستان به ظاهر از همان روز نخست جدایی دو کشور ایجاد شده بود. این درگیری‌ها خود را در رویارویی‌های کشمیر مرتب بازتولید می‌کنند.


۱۲. تداوم درگیری‌ها در کشمیر

استقلال هند و پاکستان

محمدعلی جناح بر آن بود تا کشمیر را از سطه هندوها خارج کند و هند نیز اقدام به اعزام نیرو و تصرف بخش بزرگی از این منطقه نمود. تا کنون بر سر کشمیر سه بار درگیری نظامی بین هند و پاکستان روی داده است.


۱۳. دو قدرت اتمی

استقلال هند و پاکستان

در سالگرد استقلال هند و پاکستان  هر دو کشور هفتادمین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرند. اما این دو ملت انگیزه‌ای برای جشن گرفتن ندارند. هند و پاکستان به دو قدرت اتمی با سامانه‌های مدرن دفاعی بدل شده‌اند. حال آنکه اکثریت مردم این دو کشور در فقر زندگی می‌کنند و نیازهای اولیه آنها تامین نیست.

دانشنامه رزمنده سایبری

, سایت_تحلیلی , سبک_زندگی_اسلامی , شبهات , جنگ_نرم ,  ویکی , سایت_تخصصی , امنیت_سایبری , جهادگران_سایبری , جمهوری_اسلامی_ایران , آتش_به_اختیار ,

CYBER_FIGHTER

, wiki , library , Collection , Like , following , amazing ,Islamic life style , my childhood , Nostalgia , Soft War  , Cyber warfare  , cyber security

logo-samandehi

Email: info@cyber-fighter.ir
tel: 09193588304  &  09127503245

مصطفی کاظم لو mostafa kazemloo